HOMEOFERTAO NASSTRUKTURAGALERIAFORUMSTATUT

CZY JESTEM EKOLOGICZNY??

OCHRONA ŚRODOWISKA –OCHRONĄ PORTFELA,

czyli co o ochronie środowiska każdy wiedzieć powinien

  • Celem głównym projektu jest uświadomienie mieszkańcom Poznania, że podczas nawet najprostszych czynności życia codziennego bardzo silnie oddziałuje się na otaczające środowisko oraz pokazanie jak można ograniczyć negatywne oddziaływanie na przyrodę.

  • Celem dodatkowym jest ocena poziomu świadomości ekologicznej mieszkańców Poznania.

 

Podczas IX Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki (11-13 października 2006 r.), odbył się happening projektu pod hasłem: "Czy jestem ekologiczny- przyjdź, sprawdź, spróbuj". Osoby odwiedzające nasze stoisko informacyjno-promocyjne (EKO-Punkt) mogły dowiedzieć się czym jest „ekologia” i dlaczego tak dużo się o niej mówi. Przy użyciu różnorodnych eksponatów edukacyjnych można było również poznać i "doświadczyć" różne zjawiska związane z szeroko pojętą ochroną środowiska, m.in. proces oczyszczania wody, segregację odpadów, jak nasz planeta ginie pod śmieciami czy ile wody tracimy poprzez kapiący kran. Każdy odwiedzający mógł również indywidualnie sprawdzić na ile w życiu codziennym oddziałuje na środowisko biorąc udział w multimedialnym teście "Czy jestem ekologiczny??". W zabawny i przyjazny sposób można było sprawdzić poziom swojej świadomości ekologicznej oraz praktycznego podejścia do ochrony środowiska podczas codziennych czynności, takich jak kąpiel, zakupy, zmywanie naczyń itp. Uczestnicy otrzymali drobne upominki promujące i ułatwiające na co dzień chronić środowisko (torby na zakupy, „ekologiczne” długopisy itp.) oraz pamiątkowe dyplomy dla uhonorowania osób szczególnie dbających o swoje otoczenie.

 

Na podstawie wyników testu oraz rozmów przeprowadzonych podczas Festiwalu, można powiedzieć, że świadomość ekologiczna odwiedzających była dość wysoka. Niestety wiele osób wskazywało na brak możliwości technicznych do realizowania zasad ochrony środowiska na codzień w postaci m.in. braku możliwości wyboru produktów w opakowaniach przyjaznych środowisku, niewłaściwego oznaczenia produktów czy braku odpowiednich pojemników do segregacji. Najczęściej powtarzającym się pytaniem było: "Co zrobić ze zużytymi bateriami?". W odpowiedzi na to pytanie zamieszczamy poniżej listę miejsc na terenie Miasta Poznania, gdzie można znaleźć pojemniki na zużyte baterie (źródło: www.zbwok.pl i dane własne):

 

Lp
Nazwa instytucji
Adres
1
Urząd Miasta
Pl. Kolegiacki 17
2
Urząd Miasta
Pl. Kolegiacki 17
3
Urząd Miasta
ul.Matejki 50
4
Urząd Miasta
ul. Słowackiego 22
5
Urząd Miasta
ul. Gronowa 22a,b
6
Urząd Miasta
ul. Libelta 16/20
7
Urząd Miasta
ul. 28 czerwca 1956r. 400
8
Urząd Miasta
os. Bohaterów II Wojny Światowej 36
9
Urząd Miasta
ul. Wierzbięcice 45
10
NZOZ 
ul. Kasprzaka 16
11
NZOZ 
ul. Czwartaków 17 (MOPR)]
12
NZOZ 
ul. 28 czerwca 1956r. 400
13
NZOZ 
ul. 28 czerwca 1956r. 398
14
NZOZ 
os. Orła Białego 103
15
ul. Kórnicka 24
16
Pl. Kolegiacki 12a
17
os. Marysienki
18
Wspólnota mieszkaniowa
ul. Bliźniąt 4
19
ABRYS Sp. z o.o.
ul. Zeylanda 6
20
IKEA Polska
ul.Szwedzka 10

 

Ponadto zużyte baterie można też wrzucać do specjalnych pojemników w szkołach i przedszkolach a także do czerwonych nakładek zamocowanych na zielonych pojemnikach na szkło kolorowe ustawionych na ulicach.

 

Szczegółowe informacje o prawidłowej segregacji odpadów znaleźć można stronie Wysypiska Odpadów Komunalnych w Poznaniu- www.bzwok.pl

 

 

W trakcie Festiwalu wśród mieszkańców Poznania rozpropagowano także broszury informacyjne „Ochrona środowiska –ochroną portfela”, zawierające wiele praktycznych porad i pomysłów jak podczas zwykłych czynności w kuchni, pokoju, ogrodzie czy sklepie dbać o środowisko. Z broszur można również dowiedzieć się ile miesięcznie kosztuje kapiący kran czy wciąż grający telewizor, ile możemy zyskać zakręcając wodę podczas mycia zębów, gasząc światło wychodząc z pokoju czy segregując odpady. Osoby, które nie miały okazji otrzymać naszej broszury już wkrótce będą mogły ściągnąć wersję elektroniczną i zapoznać się z informacjami w niej zawartymi. Zapraszamy również do naszej galerii, gdzie już nie długo powinny pojawić się zdjęcia z happeningu projektu "Ochrona środowiska-ochroną portfela" podczas IX Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

 

plakat

 

Za wparcie projektu serdecznie dziękujemy:

 

AQUANETaamap remondisaawokaa ikea

 


Bank Spółdzielczy Gniezno I O/Poznań
Nr konta: 39 9065 0006 0090 0920 0484 0001

 

Projekt dofinansowany ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

powrót